مطالعه امنیت ایران توافق ایرانی ایرانی ها

مطالعه: امنیت ایران توافق ایرانی ایرانی ها رییس جمهور اخبار سیاست خارجی

غیبت دنباله‌دار سران قوا در جلسات مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام شائبه‌هایی را به وجود آورده‌ است. 

قهر مصلحتی!

قهر مصلحتی!

عبارات مهم : اسلامی

غیبت دنباله دار سران قوا در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شائبه هایی را به وجود آورده هست.

به گزارش قانون؛ «احمدی نژاد و حضور او در عالم سیاست کشور عزیزمان ایران تاثیراتی مختص به بازه ای خاص نداشت و غرامت کشاندن او به این عرصه را طرفداران او باید همواره پرداخت کنند. البته این هزینه ها تنها بر گردن یاران وی سنگینی نمی کند بلکه مخالفان و رقبای او مانند دیگران از ترکش های کارها او در امان نخواهند ماند. در همین حال بارها شاهد آن بودیم که سران قوا، جریان ها و افرادی که با او از لحاظ فکری و عملکردی همگرایی ندارند زیر سنگین ترین هجمه ها از جانب او قرارگرفتند و زیاد در برابر آن سکوت کردند. به نظر مسئولان کشور و آن دسته از جریان هایی که احمدی نژاد به آن ها حمله ور می شود بی توجهی و اقدام عملی را علیه او در دستور کار قرارداده اند و با وی به اصطلاح دهن به دهن نشوند.

ماجرای یک عدم حضور

قهر مصلحتی!

در همین حال به نظر می رسد که سران قوا در برابر بیانات احمدی نژاد که در نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب گفته بود رییس قوه قضاییه را برکنار کنند و با انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی روسای قوا دو قوه دیگر را نیز به نوعی کنار بزنند، تصمیم گرفتند تا به جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام که احمدی نژاد نیز در آن حاضر هست، نیایند. این شائبه نخستین بار به وسیله رسانه نزدیک به دولت منتشر شد ولی در ادامه عزت ا… ضرغامی در کانال تلگرامی خود جهت رد این ماجرا نوشت: «شایعات روزهای اخیر در مورد عدم شرکت سران قوا در جلسه مجمع، به علت اعتراض به حضور آقای احمدی نژاد با هیچ معیاری قابل پذیرش نیست.

شایسته است که مردها با حضور خود در جلسه بعدی یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند. بااهمیت ترین مصلحت نظام، فهم و درک مصالح کشور و ترجیح آن بر منافع فردی، گروهی و سیاسی هست. اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به خاص روسای قوا باید آیینه تمام نمای این هویت باشند. شایسته است که مردها با حضور خود در جلسه بعدی یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند.»

غیبت دنباله‌دار سران قوا در جلسات مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام شائبه‌هایی را به وجود آورده‌ است. 

تکذیب نشد

بعد از آن مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که آیا سران سه قوه به علت حضور محمود احمدی نژاد در جلسات اخیر مجمع شرکت نکرده اند، گفت که خود سران سه قوه یا دفاتر آنها باید پاسخگوی این عنوان باشند ولی قبل از این هم پیش آمده که به علت مشغله کاری نتوانستند منظم در جلسات مجمع شرکت کنند. او به ایسنا در این باره گفته بود که عضویت در مجمع تشخیص مصلحت از این جهت که با حکم مقام معظم رهبری است ایجاب می کند که تمام اعضا تلاش کرده، در جلسات شرکت کنند. البته در گذشته هم این اتفاق افتاده بود که سران سه قوه به لحاظ مشغله کاری بالایی که دارند به خاص آقای رییس جمهور کمتر در جلسات مجمع شرکت کرده اند و فقط در جلساتی که مباحث مهم طرح می شد و وقت جلسه هم با وقت آنها هماهنگ بود به طور منظم شرکت می کردند.

وی ادامه داد: در هر صورت عضویت در مجمع افتخار بزرگی هست. مجمع جایگاه بالایی در نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران دارد. مجمع نهاد مشورتی مقام معظم رهبری در حل معضلات نظام و تدوین سیاست های کلی نظام هست. در واقع ریل گذاری های مهم نظام در سیاست های کلی از طریق مشورت مجمع تشخیص مصلحت انجام می شود.

انصاری در ادامه اظهاراتش راجع به اهمیت جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در مباحث اختلافی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، مجمع بنابه مصالح به مباحث اختلافی ورود پیدا می کند و در آنجا هم نقش مجمع نقش تعیین کننده ای است و فصل الخطاب قانونگذاری در کشور است.

قهر مصلحتی!

وی افزود: کارکردهای مجمع، کارکردهای بسیار مهمی هست. جهت هر سه قوه گره گشاست؛ لیکن بعضی از مباحث مطرح شده است در مجمع گره های قوه مجریه و بعضی دیگر از مباحث گره های موجود در کار قوه قضاییه را باز و همچنین بعضی مباحث دیگر ریل گذاری قضایی کشور را مشخص می کند. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخر گفت: اگر سران سه قوه به گونه ای وقت ارزش را تنظیم کنند که بتوانند دست کم در جلسات مهم مجمع منظم شرکت کنند، به نظر می رسد که به نفع کشور و مطلوب است.

جای سران قوا پر شد!

غیبت دنباله‌دار سران قوا در جلسات مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام شائبه‌هایی را به وجود آورده‌ است. 

برخی از کارها و حواشی نیز به این شائبه دامن زده هست. جهت مثال رسانه های نزدیک به احمدی نژاد در خبری منشتر شدن تصویرهای مربوط به نشست روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشتند: «در پی چند جلسه عدم حضور حسن روحانی و برادران لاریجانی در مجمع تشخیص، صندلی ها جابجا و جای سران قوا پر شد!» از طرفی دیگر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی که در جانمایی مجمع همواره در کنار احمدی نژاد می نشست با عوض کردن جایگاه خود به بالای مجمع رفت.

شبه سناریو

سکوت عجیب و غریب در برابر بیانات و کارها احمدی نژاد از جانب جریان ها و افراد حامی او در این بازه زمانی افکار را به سمتی می برد که گویی قرار است با سناریوی قهرمان و اپوزیسیون سازی از احمدی نژاد سران قوا و جریان های حاکم در قدرت را کنترل کرده و به نوعی اوضاع کشور را به سمت یک توازن قدرت ببرند.

قهر مصلحتی!

اقدامی که هیچ کاراکتری مانند احمدی نژاد نمی تواند نقش اول این فیلم را بازی کند؛ فردی که سال هاست از علی لاریجانی کینه دارد، به خاطر برخورد با عواملش چشم دیدن مسئولان قضایی را ندارد و حسن روحانی را به علت آن که سال هاست کارها و جایگاه او را در دوران ریاستش زیر پرسش برده تحمل نمی کند. از همان ابتدا نیز بعضی اعتقاد بودند که احمدی نژاد مصلحت نظام را نمی داند و این روزها با اقداماتی که انجام می دهد مشخص است که راه او در مسیر مصلحت نظام جمهوری اسلامی نیست.»

واژه های کلیدی: اسلامی | احمدی نژاد | احمدی نژاد | مقام معظم رهبری | مجلس شورای اسلامی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs